Dwa tygodnie temu czasopismo Science opublikowało przełomowe badania z pogranicza chemii kwantowej. Publikacja jest owocem wspólnej pracy trzech grup z Institute for Molecules and Materials, Radboud University w Nijmegen, kierowanych przez naszego dobrego kolegę, niegdyś członka zespołu ZFPiN.
Naukowcy opracowali emulator chemii kwantowej i wykorzystali go do stworzenia struktur molekularnych, które przypominają cząsteczki organiczne. Chcąc stworzyć sztuczne molekuły, które przypominają prawdziwe, opracowali system, w którym kilka precyzyjnie rozmieszczonych atomów Cs (dzięki manipulacji atomami opartej na STM) tworzy potencjały energetyczne i wychwytuje elektrony. Struktury te są uważane za sztuczne atomy ze względu na ich elektroniczny odcisk palca i są później wykorzystywane do budowy sztucznych cząsteczek. W publikacji autorzy przedstawiają przykład jednej ze znanych cząsteczek organicznych, a mianowicie benzenu – cząsteczki wyjściowej dla wielu związków chemicznych, jak również chemicznie nietrwałych (np. symetryczny cyklobutadien).
Co więcej, dzięki temu osiągnięciu możliwe jest symulowanie zachowania cząsteczek, które są chemicznie niestabilne lub trudne do syntezy, a tym samym możliwa staje się modyfikacja i badanie właściwości cząsteczek w sposób, który normalnie byłby niezwykle trudny. To odkrycie może mieć ogromny wpływ na nasze rozumienie tego, jak zmieniają się cząsteczki. Dzięki symulatorowi naukowcy z Radboud University mogą znacznie lepiej zrozumieć reakcje międzycząsteczkowe, co jest nieocenione w niemal każdej możliwej do wyobrażenia dziedzinie nauki. Np. nowe materiały dla elektroniki przyszłości są naprawdę trudne do wyprodukowania, tworząc symulowaną wersję można poszukać nowych właściwości i funkcjonalności niektórych molekuł i ocenić, czy warto tworzyć do tego celu prawdziwy materiał!
Więcej na temat tych fascynujących badań przeczytasz >>TUTAJ<< i w materiałach uzupełniających.
Zespół ZFPiN życzy dalszych, równie spektakularnych sukcesów i z niecierpliwością czekamy na więcej!