Kolejny artykuł IEEE Sensors Letters!

Sukcesy studentów i doktorantów na wczesnym etapie kariery naukowej zawsze cieszą nas najbardziej!

Właśnie ukazał się artykuł pt. High-temperature Stability of Sensor Platforms Designed to Detect Magnetic Fields in A Harmful Radiation Environment, będący podsumowaniem kilkumiesięcznych badań prowadzonych na potrzeby pracy dyplomowej, a także zewnętrznego projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Publikacja dotyczy bezpośredniego porównania stabilności termicznej dwóch nowoczesnych materiałów funkcjonalnych, jako potencjalnych platform do konstrukcji czujnika pola magnetycznego zdolnego do pracy w warunkach szkodliwego promieniowania. Aspekt stabilności termicznej jest niezwykle istotny podczas typowania materiałów budulcowych dla elektroniki zdolnej do pracy w warunkach szkodliwego promieniowania takiego jak np. promieniowanie neutronowe. Pod lupę wzięliśmy dwie najbardziej rokujące platformy czujnikowe: opartą na klasycznym cienkowarstwowym półprzewodniku (antymonku indu na podłożu z arsenku galu) oraz opartą na nowoczesnym materiale dwuwymiarowym (grafenie epitaksjalnym na podłożu z węglika krzemu). Wnioski płynące z przeprowadzonego porównania pozwoliły nam ocenić odpowiednie zakresy użyteczności każdej z platform i wskazać tą najbardziej odpowiednią do pracy w danym zakresie. Testy temperaturowe przeprowadzone zostały w taki sposób, aby możliwie wiernie odzwierciedlić warunki termiczne panujące w reaktorze jądrowym, w którym docelowo nastąpi późniejsze testowanie radiacyjne obu platform.

Cieszy nas fakt, że podstawą artykułu są wyniki badań zebrane także w trakcie realizacji pracy inżynierskiej w SENSOR LAB, zatytułowanej: Badanie stabilności termicznej struktury grafen/SiC pod kątem jej zastosowania w czujniku pola magnetycznego.

Podwójnie cieszy nas fakt, że artykuł opublikowany w czasopiśmie IEEE Sensors Letters został także wskazany przez Amerykański Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników do zaprezentowania w ramach Konferencji IEEE SENSORS 2023 w Wiedniu! Możliwość wygłoszenia referatu podczas jednej z największych na świecie konferencji tematycznych poświęconych czujnikom to nie lada wyróżnienie dla studentów nie posiadających jeszcze tytułu zawodowego magistra! Serdecznie gratulujemy i czekamy na relację z wystąpienia!

Więcej na temat naszych badań przeczytasz >>TUTAJ<<