W artykule pt. Ferromagnetism in Two-Dimensional Dysprosium-Platinum Surface Alloy przedstawiamy wyniki badań dotyczące kompleksowej charakteryzacji właściwości nowego dwuwymiarowego materiału magnetycznego – idealnego do zastosowania jako podłoże do badań molekuł magnetycznych.
Zaprezentowane badania powstały w wyniku prac prowadzonych w UHV STM LAB oraz podczas badań w ośrodku synchrotronowym SLS w Szwajcarii. Praca przedstawia kompleksowy opis począwszy od określenia metody wytwarzania tego materiału przez charakteryzację jego właściwości strukturalnych i elektronowych, aż po określenie właściwości magnetycznych.
Wykorzystując techniki STM oraz LEED zobrazowaliśmy uporządkowanie atomów i określiliśmy parametry komórki elementarnej 2D stopu powierzchniowego DyPt2. Co więcej, udało nam się zaobserwować dalekozasięgowe uporządkowanie – wzór moiré, który wynika z nałożenia się na siebie dwóch sieci atomów o różnych stałych sieci i/lub rotacji. W efekcie odległość pomiędzy warstwą stopu powierzchniowego a podłożem jest zmienna, a zatem i sprzężenie stopu z podłożem jest modulowane. To z kolei wpływa na modulację właściwości elektronowych samego stopu. Określiliśmy także lokalne zmiany pracy wyjścia.
Kluczowym etapem charakteryzacji dla potencjalnych zastosowań stopu było określenie uporządkowania magnetycznego oraz temperatury Curie przy użyciu techniki XMCD. 2D DyPt2 jest ferromagnetykiem o niskiej temperaturze Curie, rzędu kilku Kelwinów. W kontekście badań materiałowych stanowi on dzięki temu idealne podłoże do osadzania na nim molekuł i badania ich właściwości magnetycznych. Temperatura Curie w tym zakresie jest przystępna dla obecnych możliwości technologicznych/aparaturowych a zatem w łatwy sposób pozwala na przełączanie stanu magnetycznego podłoża i analizę jego wpływu na właściwości molekuł.
Tym bardziej cieszy nas fakt, że praca została doceniona i przyjęta do publikacji w prestiżowym czasopiśmie Nano Letters American Chemical Society.
Więcej na temat naszych badań przeczytasz >>> TUTAJ <<< Pracę opublikowaliśmy w otwartym dostępie!

