KIEROWNIK ZAKŁADU
W pracy zawodowej zajmuję się modyfikacją oraz charakteryzacją powierzchni krystalicznych i cienkich warstw. Charakteryzacje wykonuje wykorzystując techniki mikroskopowe z sondą skanującą (SPM), a w szczególności ultra wysokopróżniowej skaningowej mikroskopii tunelowej (UHV STM). Zajmuję się również procesami strukturyzacji, głownie materiałów warstwowych i cienkich warstw półprzewodnikowych.
dr hab. inż. Wojciech Koczorowski, prof. PP
wojciech.koczorowski@put.poznan.pl+48 (61) 665 31 61
budynek A1, pokój 225
UHV STM LAB
SENSOR LAB
PRZEJDŹ DO STRONY PRACOWNIKA W INFORMATORZE PP
KADRA NAUKOWA
Zajmuję się zagadnieniami fizyki powierzchni, wytwarzania i charakteryzacji właściwości fizycznych nanostruktur za pomocą metod skaningowej mikroskopii i spektroskopii próbnikowej (STM/S i AFM). Badania w ogólności są związane z aplikacjami ww. układów w nanonauce i nanotechnologii.
prof. dr hab. Ryszard Czajka
ryszard.czajka@put.poznan.pl+48 (61) 665 32 34
budynek A1, pokój 516
UHV STM LAB
PRZEJDŹ DO STRONY PRACOWNIKA W INFORMATORZE PP
Zajmuję się wytwarzaniem i charakteryzacją cienkowarstwowych związków półprzewodnikowych oraz nowoczesnych struktur 2D. Badam ich właściwości elektryczne pod kątem zastosowania w prostych urządzeniach elektronowych takich jak czujniki pola magnetycznego. Interesuje mnie opracowywanie i modyfikacja konstrukcji sensorów w celu ich dostosowania do pracy w ekstremalnie trudnym środowisku.
dr inż. Semir El-Ahmar
semir.el-ahmar@put.poznan.pl+48 (61) 665 32 35
budynek A1, pokój 522
SENSOR LAB
PRZEJDŹ DO STRONY PRACOWNIKA W INFORMATORZE PP
Moim głównym narzędziem badawczym jest niskotemperaturowa skaningowa mikroskopia i spektroskopia tunelowa. Badane układy i systemy wybieram pod kątem aktualnych i ważnych dla rozwoju nanoelektroniki aplikacji np.: 2D materiały warstwowe z grupy TMD, czy też 2D stopy powierzchniowe metali ziem rzadkich z metalami szlachetnymi.
dr inż. Tomasz Grzela
tomasz.grzela@put.poznan.pl+48 (61) 665 31 84
budynek A1, pokój 518
UHV STM LAB
PRZEJDŹ DO STRONY PRACOWNIKA W INFORMATORZE PP
Zajmuję się badaniami obiektów w skali nano i mikro. Badanymi obiektami są np.: nanorurki węglowe czy nanocząsteczki srebra. Obecnie przeprowadzam także nano/mikrolitografię na wybranych powierzchniach takich jak: Bi2Te3 czy Sb2Te3.
dr Maciej Kamiński
maciej.kaminski@put.poznan.pl+48 (61) 665 31 84
budynek A1, pokój 518
EDU LAB
PRZEJDŹ DO STRONY PRACOWNIKA W INFORMATORZE PP
Zajmuję się mikroskopią (optyczną, elektronową i AFM) oraz badaniami nanomechanicznymi. Badania naukowe prowadzę we współpracy z wieloma grupami naukowymi z PP, UAM oraz spoza Polski. Materiały najczęściej przeze mnie analizowane to polimery i ich kompozyty oraz nowe materiały hybrydowe.
dr inż. Marek Nowicki
marek.nowicki@put.poznan.pl+48 (61) 665 33 30
budynek A1, pokój 519
EDU LAB
PRZEJDŹ DO STRONY PRACOWNIKA W INFORMATORZE PP
Zajmuję się wytwarzaniem dwuwymiarowych stopów powierzchniowych metali ziem rzadkich z platyną na powierzchni monokryształu platyny i badaniem ich właściwości strukturalnych, elektronowych i magnetycznych w skali atomowej. Dwuwymiarowe stopy powierzchniowe stanowią interesującą grupę materiałów, które mogą znaleźć zastosowanie jako podłoże w spintronice, czy elektronice molekularnej.
dr inż. Marta Przychodnia
marta.przychodnia@put.poznan.pl+48 (61) 665 32 35
budynek A1, pokój 522
UHV STM LAB
PRZEJDŹ DO STRONY PRACOWNIKA W INFORMATORZE PP
DOKTORANCI
Skupiam się na analizie właściwości elektrycznych materiałów warstwowych jakimi są Dichalkogenki Metali Przejściowych. Dodatkowo zajmuje się procedurami strukturyzacji tych materiałów wraz z ich pełną charakteryzacją, wykorzystując w tym celu pomiary efektu Halla oraz TLM, mikroskopię AFM oraz zjawisko rozpraszania Ramanowskiego.
mgr inż. Jan Raczyński
jan.raczynski@doctorate.put.poznan.pl+48 (61) 665 31 63
budynek A1, pokój 536
SENSOR LAB
Moje zainteresowania naukowe obejmują wytwarzanie, charakteryzację i modyfikację materiałów warstwowych (głównie dichalkogenków metali przejściowych). W ramach mojego doktoratu zajmuję się wytwarzaniem oraz badaniem właściwości powierzchniowych układów hybrydowych zawierających materiały 2D.
mgr inż. Katarzyna Kwiecień
katarzyna.kwiecien@doctorate.put.poznan.pl +48 (61) 665 33 30 budynek A1, pokój 519 UHV STM LAB
Zajmuję się badaniem właściwości elektronowych półprzewodnikowych związków binarnych. Optymalizuję procesy otrzymywania cienkich warstw InSb, a także warstwowych materiałów TMD. Wytworzone struktury charakteryzuję wykorzystując pomiary efektu Halla.
mgr inż. Piotr Kałuziak
piotr.kaluziak@doctorate.put.poznan.pl
+48 (61) 665 31 63
budynek A1, pokój 536
SENSOR LAB
W ramach mojego doktoratu zajmuję się badaniem wpływu silnego promieniowania neutronowego na czujniki pola magnetycznego, których warstwą aktywną jest grafen. Sprawdzam jak zmienia się odpowiedź elektryczna układów w tych ekstremalnych warunkach. Interesuje mnie poznawanie mechanizmów oddziaływania neuronów z materią za pomocą eksperymentu i symulacji komputerowych.
mgr inż. Wiktoria Reddig
wiktoria.reddig@doctorate.put.poznan.pl
+48 (61) 665 32 35
budynek A1, pokój 522
SENSOR LAB
DYPLOMANCI - 2gi stopień
inż. Adam Sypytkowski
Analiza wpływu domieszki Sn na właściwości elektryczne cienkich warstw epitaksjalnych antymonku indu
SENSOR LAB
inż. Michał Szczęsny
Wpływ temperatury na widma Ramana układów cienkowarstwowych PtSe2 - metal
SENSOR LAB
inż. Hubert Urbaniak
Analiza warunków próżniowych panujących w komorze procesowej podczas wytwarzania cienkich warstw metodą flash evaporation
SENSOR LAB
inż. Agnieszka Żebrowska
Badanie kwantowego efektu Halla w układzie Al2O3/grafen/SiC(0001)
SENSOR LAB
DYPLOMANCI - 1szy stopień
Łukasz Dziura
Projekt próżniowego manipulatora z minimum pięcioma stopniami swobody, służącego do pomiarów techniką LEED/AES
UHV STM LAB
Mikołaj Grabowski
Konstrukcja układu do pomiaru wpływu lokalnego pola magnetycznego na właściwości galwanomagnetyczne struktur czujnikowych
SENSOR LAB
Kuba Różański
Katalog wybranych materiałów badanych za pomocą STM (dotyczący topografii i właściwości elektronowych)
EDU LAB
Sebastian Sznajder
Zaprojektowanie urządzenia do kontrolowanego wygrzewania próbek dla AFM z elektroniczną kontrolą temperatury
EDU LAB